Střípky mého života / část 7 / Utrpení pokračuje

… pokračování šesté části

 

Čtvrtá třída, jiná učitelka, stejná škola.

Všední den, 11 hodin. Volá učitelka, děsím se, co se děje. Brečí: „Prosím vás, přijeďte si pro Pavla, já už to s ním tady nezvádnu.“ Jedu pro Páju a poslouchám stížnosti učitelky: „Už učím 50 let, ale takové dítě, jako je Pavel, jsem ještě nezažila.“

Podobné situace se opakují.

Co se děje? Pro mě už nic zvláštního ani nového. Pavel odmítá dělat něco, co mu nedává smysl. Pořád dokola. A dává to najevo energicky, takže „je drzý“, ruší běh hodiny, kterou si učitelka naplánovala. Učitelka se stále snaží Pavla přimět, aby dělal, co mu zadala. Nedaří se jí to a hodně jí to frustruje.

 

Kde jsem já? Jsem v hajzlu. Tlak ze všech stran. Každou chvíli něco řeším ve škole.

Není pololetí, kdy by neměl ředitelskou důtku, nebo dvojku z chování. Za slovy „Asi není v pořádku něco u vás doma.“ slyším obviňování a vyhrůžky.

Doma tlak ze strany muže. Pája je na tom ještě hůř než já.

Oba jsme bezmocní.

 

Hledám jinou školu, přece řešení být musí. Muž stále odmítá domácí vzdělávání. Považuje za důležité, aby se Pavel podřídil, nebudeme mu umetat cestičku. Já si nemyslím, že domácí vzdělávání je umetání cestičky. Nemám podporu nikde, u nikoho. Ani v pedagogicko-psychologické poradně nedoporučují DV, protože socializace je důležitá a dítě se musí naučit přizpůsobit.

 

Jsem vážně jediná, kdo vidí, že to nedává smysl? Že v tomhle trpíme nejen Pája, já, ale i učitelky ve školách?

 

Vzpomenu si na školu, u které jsem byla u zrodu, školu pro na nadané děti. Je to 30 km od nás, ale zkusíme to, i když je tam všechno dávno jinak než před pěti lety.

Pavel tam přestupuje ve druhém pololetí čtvrté třídy. Ani tam to není dobré. V páté třídě do školy přichází a jeho třídním se stává… učitel angličtiny z Pájovy minulé školy, kterého hodiny ho dost nudily. Pamatuju si, jak jednou přišel a vítězoslavně oznámil: „Dnes jsme se naučili slovíčko „that“.“.

Je vůbec možná taková náhoda?

Pavel ve škole nevydržel ani rok.

Pátá třída, listopad. První škola, ze které ho vyloučili z jejich strany. Protizákonně, a navíc bez vrácení školného.

 

Ale! I když je doma dusno, tentokrát prochází domácí vzdělávání, i když jen za podmínky, že to bude jen do konce pátého ročníku, pak zase muž trvá na docházce do školy.

Pomáhám Pájovi připravit se na přijímačky na osmileté gymnázium a užíváme si společný čas.

 


Jestli tě témata sebeřízení a sebeřízeného vzdělávání zajímají, zvu tě

do naší fb skupiny: https://www.facebook.com/groups/svetmezisvety

můžeš mě sledovat na fb stránce: https://www.facebook.com/svetmezisvety

nebo na instragramu: https://www.instagram.com/svetmezisvety/